about illustration

Суспільно зорієнтовані документи Церкви

Соціальне вчення Церкви є суттєвим елементом і виявом нашої віри. Воно бере свої корені від часів опису сотворення людини богонатхненним автором книги Буття. Воно черпає від пророків, які проголошували Божу любов до вибраного люду задля союзу любові і справедливості. Це вчення основується на словах і вчинках Ісуса Христа, який прийшов, щоб «нести Добру Новину бідним, звіщати полоненим визволення, сліпим прозріння, випустити пригноблених на волю» (Лк 4, 18) і який ідентифікував себе з «найменшими» світу цього – голодними, чужинцями … (пор. Мт 25,45). Християнське суспільне вчення побудоване на особливій турботі про принижених, вбогих, маргіналізованих.

Від самого початку свого існування, Церква реагувала на суспільні виклики, перед якими поставали її члени. Ранні Отці Церкви своїми творами у формі перестороги реагували на різні поодинокі явища, які могли бути потенційно небезпечними для християнського способу життя. З плином століть з’явились перші моральні трактати, в яких описувались критерії моральності людських вчинків. Сучасне ж християнське суспільне вчення зібране у числі документів, кожен з яких зосереджений на одній чи кількох споріднених проблемах, які постають перед суспільством в політичній, економічній, медичній чи інших сферах суспільного життя. Ці документи видані і проголошені Церковними ієрархами та інститутами, а отже мають певний авторитет та є офіційною позицією Церкви з тих чи інших питань.

У цьому розділі поміщено основні документи як Римського Апостолького Престолу, так і Української Греко-Католицької Церкви, які мають суспільно-зорієнтований характер і порушують низку актуальних соціальних питань і проблем.