Яким чином авторитарна культура створює співзалежність?

07 Серпня 2017

Якщо авторитарний лідер все контролює, то як діятимуть його послідовники? Більшість пасивно підкоряться. Люди чекатимуть, доки їм накажуть, що робити, і робитимуть те, що їм накажуть.

about illustration

Їхня поведінка підтримуватиме переконання авторитарного лідера в необхідності управління і контролю, що, своєю чергою, виправдовуватиме пасивність послідовників. Іншими словами, це стане пророцтвом, що само реалізовується. Це позбавить людей можливості реалізовувати свої здібності. Вони не будуть задіяні уповні. Унаслідок цього люди перетворяться на речі, якими потрібно управляти і яких необхідно контролювати. Цикл співзалежності, зрештою, створить сприятливі умови для розвитку культури політизованого підлабузництва, де «добре» означатиме покору або лояльність, а «погано» – бути спійманим на гарячому.

Ця динаміка також сприятиме укладенню недієвої угоди, в рамках якої люди казатимуть «так», хоча насправді матимуть на увазі «ні». Це запобігатиме виникненню здорових суперечок і призведе до обурення, гніву, деструктивної покори, недовіри, поганої якості і низьких показників діяльності. Ці невисловлені почуття насправді ніколи не помруть – їх поховають живцем, аби пізніше вони відродилися у потворніших формах.

Авторитарний лідер відповдає за результати і зосереджується на ефективності, тобто на методах, процесах і черговості завдань, тому правила починають витісняти людські думки. Всі ці процеси зміцнять лідерство як посаду, а не як вибір, і це стане частиною ДНК культури. Поступово підтвердиться істинність заяви лорда Ектона про те, що «влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно». Кожен почне турбуватися лише про власні інтереси і підпорядковувати свої принципи необхідності догодити начальникові.

Проблема в тому, що в умовах нової економіки інституціоналізовані взаємозалежні культури можуть вижити лише завдяки непоінформованості ринку, штучним дотаціям, страху або сильним традиціям, стійкість яких існує лише тому, що конкурентам також властива співзалежність.

Цей цикл може зруйнувати одна-єдина людина, яка дивиться на лідерство як на вибір, стимулює збільшення кола впливу і спирається на прагматику конкурентного ринку, перериваючи низхідну циклічну спіраль. Таке лідерство втілює в собі моральний авторитет, що виникає завдяки вибору життя у згоді з принципами і майже завжди жертовності. В економіці вільного ринку цей підхід існує завдяки своїй прагматичності – він приносить плоди, дозволяючи досягти більшого з меншими витратами.

Стівен Р. Кові